Masaże

Masaż Tkanek Głębokich

Masaż tkanek głębokich inaczej zwany masażem głębokim jest rodzajem terapii skupiającej się na przywróceniu prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni, powięzi i tkanki łącznej. W przeciwieństwie do masażu klasycznego jak i sportowego, nie bazuje na powtarzaniu określonej ilości ruchów w ustalonej sekwencji, tylko jest formą zaprogramowanej terapii pacjenta, dostosowanej do konkretnej jednostki.

Głównym celem i zadaniem masażu głębokiego jest leczenie zaburzeń w układzie mięśniowo – powięziowym, polegającym na umiejętnym rozluźnianiu tkanek, poprawie ich ruchomości oraz uwalnianiu z napięć, stosuje się go również w przypadkach: przewlekłego bólu, ograniczeniach ruchomości, sztywności karku, skurczach mięśniowych, występujących zrostach pourazowych i wielu innych.

Ruchy w masażu głębokim są stosunkowo wolne – rozluźniające, a sam nacisk głębszy – rozciągający. Dodatkowo nieodłącznym elementem masażu tkanek głębokich jest ocena funkcjonalna pacjenta. Kolejnym elementem wyróżniającym ten rodzaj masażu od innych jest fakt, iż pacjent często nie jest tylko biernym odbiorcą zabiegu, lecz aktywnym uczestnikiem terapii, poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów i czynności co zwiększa tym samym rozluźnienie tkanek. Masaż ten koncentruje się głównie na strefach napięcia i bólu, znosząc ból przywraca prawidłowy zakres ruchu w sposób efektywny i przyjemny dla pacjenta. Może być stosowany jako samodzielna forma terapii lub może stanowić doskonałe uzupełnienie innych metod terapeutycznych.

Drenaż limfatyczny

Drenaż pobudza aktywność naczyń limfatycznych, opróżnia drogi chłonne i odprowadza obrzęk do najbliższych węzłów chłonnych, przeciwdziała lub likwiduje obrzęk a także przyspiesza usunięcie z organizmu produktów przemiany materii

Masaż poprzeczny

Głęboki masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł ma przywrócić prawidłowy przebieg uszkodzonych włókien kolagenowych, uelastycznić je, zapobiec ponownym stanom zapalnym, przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawie i zlikwidować nieprawidłowe wzorce ruchowe.

Masaż sportowy

Jest mechanicznym oddziaływaniem na skórę, elementy łącznotkankowe i mięśnie zawodnika w celu przywrócenia im możliwości czynnościowych. Podczas wykonywania masażu sportowego brane jest pod uwagę kilka istotnych czynników: płeć, wiek zawodnika, stan jego wytrenowania, rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej, wielkość obszaru objętego masażem oraz cykl treningu.

Masaż leczniczy

Jest zewnętrznym bodźcem mechanicznym powodującym zamierzone, sprężyste odkształcanie tkanek pacjenta celem uzyskania efektu leczniczego, z uwzględnieniem aktualnych u chorego warunków fizjopatologicznych i anatomicznych.

Wskazania

stany po złamaniach kości, stany pourazowe (po zdjęciu opatrunku gipsowego)
stłuczenia, skręcenia
przewlekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien
stany pooperacyjne, blizny
choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe
zespół bólowy ścięgna Achillesa
wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu
wady postawy i stany wywołane przeciążeniem mięśni oraz stawów
zespoły bólowe kręgosłupa
porażenia i niedowłady
choroby przemiany materii
choroby reumatoidalne stawów
nerwobóle
kręcz szyi
nadwaga

Przeciwwskazania

choroba nowotworowa
zaburzenia krzepnięcia krwi
ostre objawy zapalne
zmiany skórne (przede wszystkim w przebiegu chorób zakaźnych)
choroby przebiegające z wysoką gorączką (powyżej 38 st.C),
czynna gruźlica
wszczepiony rozrusznik serca
stan ogólnego wyniszczenia organizmu
świeży zrost
zaawansowana osteoporoza
ostre stany zapalne (RZS – reumatoidalne zapalenie stawów; ZZSK Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
ostre zapalenia pęcherza moczowego
ostre zapalenie moczowodu – ostre zakażenie tkanki nerek przez bakterie
kamienica nerkowa (duży kamień)
nadciśnienie (110 rozkurczowe)
choroby naczyń obwodowych
skaza naczyniowa
zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
żylaki – nadmierne rozszerzenie żyły, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.
zakrzepowe zapalenie żył
Choroba Burgera III°IV° – dochodzi do zwężenia światła, a następnie całkowitego zamknięcia mniejszych tętnic głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych
choroba Raynauda III°IV° – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp.
Scroll to Top