Ćwiczenia
Ćwiczenia
dostosowane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz ukierunkowane na najwyższą skuteczność. Leczenie przy pomocy ruchu ma za zadanie przywrócenie sprawności fizycznej, zawodowej, a co za tym idzie również psychicznej pacjenta.
Nasi fizjoterapeuci prowadzą indywidualne ćwiczenia ruchowe w sesjach godzinnych lub półgodzinnych, z użyciem przyborów i przyrządów, wykorzystuje się także ćwiczenia czynne w odciążeniu, a także ogólnie pojętą gimnastykę ruchową.
Trening stabilizacji
Stabilność jest zdolnością do wykorzystywania struktur organizmu w najbezpieczniejszy i najefektywniejszy sposób w odpowiedzi na to jaki ruch chcemy wykonać oraz jakie siły na nas działają.
W procesie rehabilitacji jak i podczas wykonywania ćwiczeń jako podstawę do oceny funkcjonalnej bierze się pod uwagę ustawienie kompleksu lędźwiowo-miednicznego oraz odcinka piersiowego kręgosłupa wraz z żebrami.
W zależności od ustawienia tego kompleksu oraz napięcia mięśni tułowia mają one wpływ na obciążenie całego ciała.
Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym układzie mają swoją odpowiedź w innych częściach ciała, które to aby wykonać określony ruch wykonują go w sposób dla siebie „wygodny” czyli biomechanicznie nieprawidłowy.
W wyniku tego dochodzi do osłabienia mięśni stabilizujących poszczególne stawy oraz zaangażowania innych mięśni, które przejmują rolę tych pierwszych kosztem osłabienia swojej głównej funkcji.
Wśród mięśniowych stabilizatorów możemy wyróżnić dwie grupy
Do lokalnych stabilizatorów zaliczamy
Do globalnych stabilizatorów zaliczamy
W naszym gabinecie trening stabilizacji wykonujemy przy użyciu przyrządów – Bosu, dysków sensomotorycznych, piłek do pilatesu, itp., a także specjalistycznego sprzętu umożliwiającego natychmiastowe sprawdzenie efektów treningu – Platformy Biodex. Niesłychanie istotnym elementem jest także dobór odpowiednich ćwiczeń, w zależności od etapu rehabilitacji.